Dünya Bankası Türkiye'ye 18 Milyar Dolar Ek Destek Sağlayacak Peki Türkiye Bunu Ne İçin Kullanacak?

Dünya Bankası Türkiye'ye 18 Milyar Dolar Ek Destek Sağlayacak Peki Türkiye Bunu Ne İçin Kullanacak?

Dünya Bankası ile yapılan işbirliği 10 Nisan 2023 itibari ile 5 yıl süre ile geçerli olmak koşulu ile devreye girdi. Yapılan anlaşma kapsamında ilk 3 yıl geçerli olacak 18 milyar Dolarlık ek destek Türkiye için sağlanacak. Peki bu desteğin IMF tarafından verilen destek ile arasındaki fark nedir? Ekonomist Fehmi Eğilmez, konu ile ilgili bilgileri X hesabından paylaştı. DB ve IMF arasındaki fark nedir? Hangisi daha avantajlıdır? Hangisinin vade süresi daha uzundur?

Dünya Bankası (DB) Türkiye'ye ek 18 milyar dolarlık ek destek sağlayacak. Bu bilgi kamuoyu ile Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşey tarafından Ramazan Bayramı'nın 1. günü olan 10 Nisan 2024'te paylaşıldı. Ekonomist Fehmi Eğilmez ise bu desteğin İMF ile arasındaki fark hakkında bilgiler paylaştı.

dunya-bankasi.jpg

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün, Dünya Bankası ile Türkiye arasında işbirliği sürecinin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bahsi geçen işbirliği sürecinin ilk üç yılında ülkemize 18 milyar dolarlık ek destekte bulunulacak.

Ekonomist Fehmi Eğilmez ise X hesabı üzerinden, IMF ile Dünya Bankası tarafından sağlanan destekler arasındaki farkları detaylı bir şekilde açıkladı.

"Dünya Bankası yatırım projelerine kredi verirken IMF genel olarak borç verir. IMF'den alınan borç para istenilen her yerde kullanılabilir iken DB tarafından verilen kredinin sadece belirtilen projede kullanılması şartı aranmaktadır. Bu nedenle DB'den gelen paranın istenilen yerde kullanılabileceği düşüncesi yanlış bir düşüncedir. DB, vereceği krediyi, gerekli proje deneyimlerinin yapılmasının sonrasında aktarır."

Fehmi Eğilmez, sözlerine şu şekilde devam etti "IMF ve DB'nin faiz oranı piyasaya göre daha düşüktür. Bununla birlikte DB'de alınan kredinin ödenme süresi IMF'ye göre daha uzundur. Örneğin geri ödeme süresi 10 - 15 yıl aralığında değişkenlik gösterir. Aynı durum IMF için ortalama 3 - 5 yıldır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.