Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması! "Sorunun ekonomik değil psikolojik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması! "Sorunun ekonomik değil psikolojik"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu. İşte detaylar..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün kabinesini Beştepe'de topladı. Kabine sonrasında kameraların karşısına geçen Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde son dönemlerde ki yüksek enflasyona dikkat çeken Erdoğan, "Sinsi operasyonların kol gezdiği sosyal medyadan etkilenerek bu furyaya katılanların sayısı az değildir. Hayat pahalılığı ile mücadelemizin önünde en büyük nakısa tıpkı zehirli hava gibi her yere yayılmasıdır. Yıllık enflasyonun yükselmesi, hayat pahalılığı ile mücadelemizin daha sıkı yapmamızı gerektiriyor. Bu uzun ve sabır isteyen süreçtir. Allah'ın izniyle enflasyonu da dize getireceğimizi de tüm kalbimizle inanıyoruz. Ülkemizde hayat pahalılığın gerekçelerine baktığımızda hammadde, bakliyat, enerji, işçilik, kira gibi unsurların öne çıktığını görüyoruz. Döviz kurları ve enflasyon da fiyatları doğrudan etkiliyor. Çalışanların ücretlerine yapılan her artış daha para insanların cebine girmeden kat be kat fazlasıyla her ürüne, hizmete yansıtılıyor. Petrol fiyatlarında her artış etiketlere aktarılırken düşüşler görmezden geliniyor." ifadelerini kullandı.

sorunun ekonomik değil psikolojik

Açıklamalarını sürdüren Erdoğan, etiketlerde ve ilanlarda yüksek oranda fiyat artışı yapıldığını, çalışanların ücretlerine yapılan her artış cebe girmeden artışlar her hizmete yansıtıldığını aktaran Erdoğan, sorunun ekonomik değil psikolojik olduğunu aktardı.