Cumhur İttifakı'nda seçim hareketliliği başladı! Memura ek zam+ ikramiye geliyor!

Cumhur İttifakı'nda seçim hareketliliği başladı! Memura ek zam+ ikramiye geliyor!
Bugün itibari ile başlayan seçim takvimi ile birlikte çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı. İttifakların ve diğer adayların seçim vaatlerini ortaya koymaya başladıkları ve bu kapsamda memur ve emekli için maaş zammı üzerinde çalışılmaya

18 Haziran tarihinde yapılması beklenen 2023 yılı cumhurbaşkanlığı seçimleri, yeni yıla girilmesi ile birlikte erken seçim iddiaları ile gündeme gelmeye başladı. İktidara yakın kaynaklar erken seçim ihtimalinin yüksek olduğunu savunurken muhalefet o dönem içerisinde iddialara karşı olumsuz bir açıklamada bulunmamayı tercih etti. “Seçim tarihi erkene alınacak mı?” sorusunun cevabı uzun bir süre boyunca askıda kalırken geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta mevsim şartları olmak üzere birçok sebepten ötürü 2023 yılı cumhurbaşkanlığı seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmiş olduğunu bildirdi.

14 Mayıs olarak açıklanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik açıklamalarda bulunan Yüksek Seçim Kurulu, seçim takviminin 18 Mart tarihi itibari ile resmen başlayacağını bildirdi. Bu kapsamda bugün itibari ile başlayan seçim dönemi, beraberinden çeşitli iddiaları da getirdi. Cumhur İttifakı’nın seçim vaatlerinden birisi olarak emekli ve memur maaşı zamlarının üzerinde çalışmaya başlamış olduğu ayrıca memur için de bayram ikramiyesi seçeneğinin üzerinde durduğu ileri sürüldü.

EK ZAM SEÇİM VAADİ Mİ OLACAK?

cumhur-ittifakinda-secim-hareketliligi-basladi-memura-ek-zam-ikramiye-geliyor

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım devam ederken hem Millet İttifakı hem Cumhur İttifakı hem de diğer adaylar seçim çalışmalarına başladı. Bu kapsamda taraflardan gelecek olan seçim vaatleri merak edilirken Cumhur İttifakı’na yönelik önemli bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre memurların ve emeklilerin maaşlarına yüzde 15 oranında bir ek zam yansıtılacak. Böylelikle 2023 yılının ilk yarısı için açıklanan toplam maaş zammı oranı yüzde 45 olacak.

BAYRAM İKRAMİYESİ VAADİ!

Cumhur İttifakı’na yönelik ortaya atılan bir diğer iddia ise memurlara yönelik bayram ikramiyesi ödemesi oldu. Konuşulanlara göre memurlara yüzde 15’lik ek zammın yanı sıra bayram ikramiyesi de ödenecek. Ayrıca ikramiye ödemelerinde de düzenlemeye gidilecek.