Çiftçiler bu haberle yasta! Gübre fiyatlarına zam geldi! Güncel DAP, Üre gübre fiyatları!

Çiftçiler bu haberle yasta! Gübre fiyatlarına zam geldi! Güncel DAP, Üre gübre fiyatları!

Ülkemizde yaşanan zamlardan etkilenen Çiftçi vatandaşlarımıza bir zam haberi daha geldi. Gübre fiyatlarındaki yeni gelişme haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Zam üstüne zam gelen gübre fiyatlarına çiftçi vatandaşlarımız tepki gösterdi. Yeni gelen zam ile birlikte gübre fiyatlarının ne kadar olduğu ise merak konusu oldu. Peki gübre fiyatları ne kadar oldu?

Gübre fiyatları neden bu kadar zamlandı?

Son dönemlerde yaşanan hayat pahalılığı sebebiyle neredeyse binlerce ürüne zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. En çok zam gören ürünlerden birisi de gübre fiyatları. Gübre fiyatlarına uygulanan zam ile birlikte çiftçilerin üretim seviyesinde büyük bir kayıp ve zorluk dikkatleri çekti.

Üretimin sekteye uğramasında önemli bir rol oynayan zamlar nedeniyle çiftçiler gübreye bütçe ayıramadığından dolayı dert yanıyorlar. Tarlaya sürülen mahsullere yeterli seviyede gübre veremediklerini dile getiren çiftçi vatandaşlar tarladan çıkan ürünlerde dev bir rekolte kaybının yaşandığı konusuna dikkat çekti. Yaşanan kayıp ile tarladan alınan ürünlerin verimsiz olmasına rağmen pazarda veya marketlerde daha pahalıya satıldığı konusunu vurguladı.

2023 Gübre fiyatlarında son durum

2022 yılı ile birlikte başlayan zamlı fiyatların en çok vurduğu ürünlerden birisi de maalesef gübre fiyatları oldu. Gübre fiyatlarında görünen aşırı hızlı fiyat artışı çiftçiyi mağdur etti. Gübre fiyatları yeni yılda da hızla zamlanmaya devam etti. 2023 yılının mart ayı ile birlikte güncellenen gübre fiyatları ise merak konusu oldu. 2023 yılı Mart ayı gübre fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Üre gübresi 9 bin 500 TL ila 10 bin 500 Tl seviyelerinden satışa sunulmaktadır.
  • DAP gübrenin satış fiyatı ise 14 bin 500 TL ila 15 bin 500 TL seviyelerinden satışa sunulmaktadır.
  • Kompoze gübrelerden 15.15.15’in fiyatı 11 bin 750 TL ila 12 bin TL seviyelerinden satışa sunulmaktadır.
  • 20.20.0+ZN’nin fiyatı ise 10 bin 500 TL ila 11 bin TL seviyelerinden satışa sunulmaktadır.
  • A. Sülfat ise 5 bin 100 TL ila 6 bin lira seviyelerinden satışa sunulmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.