Bu karar altın fiyatlarını etkileyecek! Altın zirveye oynayabilir.. FED kararı piyasaları altüst edecek

Bu karar altın fiyatlarını etkileyecek! Altın zirveye oynayabilir.. FED kararı piyasaları altüst edecek

ABD bankacılık krizinin hüküm sürdüğü bir dönemde, ABD Merkez Bankası yılın en önemli faiz kararını alarak, beklenen doğrultuda 25 baz puan artırım yaparak taban faiz oranını yüzde 4,75-5,00 aralığına yükseltti. Bu kararın altın ve dolar fiyatları

ABD Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından altın piyasalarında beklenen etkiyi göstermemesi, yatırımcıları şaşırttı. Güvenli liman olarak bilinen altının fiyatları düşerken, doların değeri yükselmeye devam etti. Fed'in faiz kararı sonrası doların değer kazanması, Türk doları kurunu da olumsuz etkiledi ve kurda yükseliş görüldü.

Altın yatırımcıları için ise durum belirsizliğini koruyor. Fed'in faiz kararının ardından altının ons fiyatında düşüş yaşandı ve fiyatlar 1.700 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak yatırımcılar, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik belirsizlikler ve enflasyon riski nedeniyle hala altına yatırım yapmayı tercih edebilirler. Altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen, 14-18 ve 22 ayar bilezikler ile çeyrek altın fiyatları ise hala yüksek seyrediyor.

İSLAM MEMİŞ DURUMU DEĞERLENDİRDİ

bu-karar-altin-fiyatlarini-etkileyecek-altin-zirveye-oynayabilir-fed-karari-piyasalari-altust-e (2)

İslam Memiş, FED'in faiz kararının ardından altın fiyatlarında beklenen yükselişin gerçekleşmediğini belirtti. Bunun yerine doların güç kazandığını söyleyen Memiş, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun da dolar kurunu etkilediğini açıkladı. Kahramanmaraş depremi sonrası dolar kurunun yükseliş trendine girdiğini ifade eden Memiş, bu durumun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararıyla birleşerek doların daha da yükselmesine neden olduğunu söyledi. Ancak uzman isim, bu durumun geçici olduğunu ve dolar kurunun kısa sürede stabil hale geleceğini belirtti. İslam Memiş, yatırımcılara sabırlı olmaları tavsiyesinde bulunarak, piyasaların düzelmesinin zaman alabileceğini vurguladı.

İŞTE GÜNCEL ALTIN FİYATLARI..

Bugün gram altın alış fiyatı 1.223,94 TL, satış fiyatı ise 1.241,19 TL'dir. Yeni çeyrek altın alış fiyatı 2.005 TL, satış fiyatı 2.028 TL iken eski çeyrek altın alış fiyatı 1.974 TL, satış fiyatı ise 2.018 TL'dir. Yeni yarım altın alış fiyatı 4.010 TL, satış fiyatı 4.056 TL iken eski yarım altın alış fiyatı 3.949 TL, satış fiyatı 4.025 TL'dir. Yeni tam altın alış fiyatı 7.998 TL, satış fiyatı 8.083 TL iken eski tam altın alış fiyatı 7.900 TL, satış fiyatı 8.046 TL'dir. Yeni Ata altın alış fiyatı 8.183 TL, satış fiyatı ise 8.291 TL iken eski Ata altın alış fiyatı 8.172 TL, satış fiyatı 8.283 TL'dir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.