Bir banka daha iflasın eşiğinde! 30 milyar dolarlık mevduat desteği aktarıldı!

Bir banka daha iflasın eşiğinde! 30 milyar dolarlık mevduat desteği aktarıldı!

Amerika’da yaşanan bankacılık krizi büyümeye devam ediyor. 3 bankanın iflası ile 2008’den bu yana ilk kez bu denli büyük bir krizin içerisine sürüklenen Amerika, bir bankaya daha mevduat desteğinin verildiğini açıkladı. İşte ayrıntılar…

Signature Bank, Silvergate ve Silicon Valley Bank için yapılan iflas açıklamalarının ardından gözler Amerika’da yaşanan bankacılık krizine çevrildi. Krizin Avrupa’ya da sıçraması ile birlikte küresel çapta gergin bir hava hakimken ülkenin 3 önemli kurumundan yeni bir açıklama daha geldi. Yapılan açıklamada, adı iflas haberlerinde geçen First Republic Bank için de harekete geçilmiş olduğu belirtildi.

Amerika’nın lider bankaları arasında gösterilen 3 bankanın resmen iflas etmiş olması, bankacılık sektörünü kökünden etkiledi. Diğer bankalarda da problemlerin yaşandığı biliniyorken kurumlardan gelen ortak açıklama durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. “İflas” başlığı altında yapılan değerlendirmelerde adı geçen bankalardan birisi olan First Republic Bank için destek çalışmalarının başlatılmış olduğu bildirildi. Açıklanan desteğin ardından banka hisse değerlerinin yükselmeye başladığı kayda geçti.

11 BANKA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ!

bir-banka-daha-iflasin-esiginde-30-milyar-dolarlik-mevduat-destegi-aktarildi (2)

2008 yılında çetin bir ekonomik krizin içerisinde olan Amerika, zaman içerisinde atmış olduğu adımlar ile toparlanmayı başardı. 10 yılı aşkın süredir güçlü ekonomisi ile bilinen ülke, son dönemlerde ise çarpıcı gelişmeler ile gündeme gelmeye başladı. Yüksek enflasyon ile mücade kapsamında sıkı para politikalarını devreye alarak arka arkaya faiz artırımlarına imza atan Amerika’da 3 bankanın iflası duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta içinde duyurulan banka iflaslarının ardından bugün bir açıklama daha geldi. Adı iflas senaryolarında geçen bankalar arasında yer alan First Republic Bank için 11 bankanın harekete geçtiği ve bankaya toplamda 30 milyar dolarlık mevduat desteğinin verildiği bildirildi. 30 milyar dolarlık destek içerisinde paya sahip olan bankalar arasında; JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley ve Wells Fargo’nun da olduğu belirtildi.

“BANKACILIK SİSTEMİ DAYANIKLI!”

First Republic Bank’e verilen 30 milyar dolarlık mevduat desteğine ilişkin ortak bir açıklamaya imza atan Amerika Merkez Bankası Jerome Powell, Amerika Hazine Bakanı Janet Yellen ve Amerika Federal Mevduat Sigorta Kurumu Başkanı Martin Gruenberg, verilen desteğin memnuiyet ile karşılandığını ve söz konusu desteğin Amerika bankacılık sisteminin ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.