Binlerce kişiyi ilgilendiren konu: Zam görüşmeleri ne zaman sonuçlanacak? Kamu işçileri zam alabilecek mi?

Binlerce kişiyi ilgilendiren konu: Zam görüşmeleri ne zaman sonuçlanacak? Kamu işçileri zam alabilecek mi?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin neden olduğu ara verme sonrası Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri yeniden başladı. İşçi ve işveren temsilcilerinin masada yer aldığı görüşmelerde, hızlı bir süreç için Çalışma ve Sosyal Güvenlik

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle verilen aranın ardından devam ediyor. Protokol, karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler de dahil olmak üzere 700 binden fazla kamu çalışanını ilgilendiriyor. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından işçi kesimini temsil eden görüşmelere, geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri de katıldı. Ancak işçi tarafı, TÜHİS'ten gelecek teklife yanıt vermek üzere beklemeye geçti.

20 Ocak'ta sunulan talepler arasında, işçi maaşlarına %50 oranında zam yapılması, sendikal hakların güçlendirilmesi, çalışma saatlerinin azaltılması gibi maddeler yer alıyor. Sürecin hızlanması için taraflar arasında yapılan görüşmeler devam ederken, kamu çalışanlarının beklentileri ve talepleri de dikkate alınarak uzlaşma sağlanması amaçlanıyor.

TEKLİF BU HAFTA VERİLEBİLİR

binlerce-kisiyi-ilgilendiren-konu-zam-gorusmeleri-ne-zaman-sonuclanacak-kamu-iscileri-zam-alabi-1

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri hala devam ederken, işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle verilen aranın ardından müzakerelere kaldığı yerden devam ediyor. Sürecin hızlanması için geçen ay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle de görüşen işçi tarafı, AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelerek sürecin bir an önce sonuçlandırılmasını talep etmişti. 2023 yılında sözleşmesi sona erecek 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren bu süreçte, TÜRK-İŞ tarafından öne sürülen talepler arasında, enflasyon farkı ve refah payı ödemeleri, iş güvencesinin korunması, emeklilik hakları ve sosyal haklar yer alıyor. İşveren tarafını temsil eden TÜHİS ise henüz teklifini sunmamış durumda.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

İşveren tarafını temsil eden TÜHİS işçi kesiminin taleplerini değerlendirmeye başladı ve çalışmaların tamamlanması halinde bu hafta içerisinde tekliflerini işçi kesimine sunması bekleniyor. Sürecin bir an önce sonuçlanması ve 700 binden fazla kamu işçisinin haklarının korunması, tüm kesimlerin ortak beklentisi olarak öne çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.