Bakan Şimşek'den memur maaş zammı için son dakika açıklaması

Bakan Şimşek'den memur maaş zammı için son dakika açıklaması

Memurların hükümet ile 2024 ve 2025 yıllarına maaş zam pazarlığı sürerken, kritik isim olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek' den memur maaş zammı için son dakika açıklaması geldi..

Memurların önümüzde ki 2 yıl boyunca maaşlarına alacakları zam oranlarının netlik kazanacağı toplu sözleşme görüşmelerinde 10 gün geride kalırken, taraflar anlaşma için zemin arayışına başladı.

Memurları Memur Sen'in temsil ettiği masada, maaşlara 3'er aylık periyotlar halinde zam verilmesi ve en düşük memur maaşının 30 bin çıkarılması talepleri yer alırken, hükümet bu konuda ki teklifini Pazartesi günü yapacak.

Hükümetin teklifini yapmasına kısa bir süre kala kritik isim olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek' den memur maaş zammı için son dakika açıklaması geldi.

Bakan Şimşek aralarında işçi ve memurların olduğu çalışanların ücretlerinde ciddi artışlar yapıldığına dikkat çekerek "Yine bu sene vatandaşlarımızın, toplumun değişik kesimlerinin geçmiş enflasyona karşı kayıplarını telafi için ciddi ücret artışları oldu. " dedi.

İşte Hazine ve Maliye Bakan Mehmet Şimşek'in kritik açıklamaları

Enflasyon bir kaç ayda artışa devam edecek

"Merkez Bankası’nın da tahminlerinden göreceğiniz gibi, enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde geçici bazı faktörler nedeniyle artışa devam edecek"

Cari açık daralırsa dolar düşecek
"Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrara doğru gideceğiz."

2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren FED faiz düşürecek

"ben inanıyorum ki 2024’ün ikinci yarısından itibaren bugün karşıdan esen rüzgârlar destekleyici bir nitelik kazanacak. Çünkü Fed faiz artışında zirveyi buldu. Büyük ihtimalle piyasa 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren faiz düşüşlerini konuşmaya başlayacak. "

yenişafak

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.