Altın, dolar ve euro yatırımları tarihe mi karışıyor? O yatırım aracı yüzde 29 oranında kazandırdı!

Altın, dolar ve euro yatırımları tarihe mi karışıyor? O yatırım aracı yüzde 29 oranında kazandırdı!
Döviz kurlarında ve altın piyasasında gözlenen dalgalanmaların ardından birikimlerini daha güvenli limanlarda değerlendirmek isteyen vatandaşlar, sanata yöneldi. O yatırım aracının yüzde 30’a yakın kazandırdığı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

Küresel çapta büyüyen enflasyon krizi, son günlerde Amerika’dan gelen olumsuz haberler ile iyiden iyiye endişelendiren tabloların ortaya çıkmasına neden oldu. FED’den gelecek olan mart ayı faiz kararı merak ile beklenirken Amerika’nın 3 dev bankasının iflas haberinin duyurulmuş olması, endişe durumunu artırdı. FED’in bankacılık krizinden sonra nasıl bir karar vereceği merak konusu olurken bankacılık krizinin Avrupa’ya da sıçramış olması hem yatırımcıların hem de potansiyel yatırımcıların birikimlerini değerlendirmek üzere yeni arayışlarına girmelerine yol açtı.

Amerika’da yaşanan kritik gelişmelerin ardından döviz kurlarında ve altın piyasasında yukarı yönlü hareketler göze çarpmaya başladı. Hali hazırda ilgili piyasalarda yatırımları bulunan vatandaşların yüzleri gülerken ellerinde bulunan birikimleri değerlendirmenin yolunu halen bulamayan vatandaşlar endişelenmeye başladı. Birikimlerinin giderek değer kaybetmesini göze almak istemeyen vatandaşların yatırım arayışları devam ederken son 1 yılda sanat alanına yapılmış olan yatırımların tahminlerin çok üzerinde kazandırmış olduğu ortaya çıktı.

YÜZDE 29’LUK KAZANÇ SAĞLADI!

altin-dolar-ve-euro-yatirimlari-tarihe-mi-karisiyor-o-yatirim-araci-yuzde-29-oraninda-kazandird (2)

Yakın zamanda Knight Frank tarafından yürütülmüş olan bir araştırmanın sonuçları ortaya çıktı. Söz konusu araştırmasında yatırım araçlarını ve senelik getirilerini gözler önüne seren Knight Frank, sanat yatırımlarına ilişkin sonuçları ile şaşırttı.

2022 yılında sanat ürünlerindeki fiyat artışının yüzde 29 olduğuna dikkat çeken Knight Frank, bu alanda yapılan yatırımların daha önceleri yalnızca aşırı zenginler tarafından tercih edildiğini ancak son dönemlerde artık bireysel yatırımcıların da bu alana yöneldiğini ifade etti. Değerli eserlerin hisselerini satın alan yatırımcıların aynı zamanda sanat fonlarına da yatırım yaptıkları ortaya çıktı.

SENELİK GETİRİLERİ TEK TEK AÇIKLADI!

Knight Frank tarafından yürütülmüş olan araştırmanın sonuçlarına göre otomobile yapılan yatırımlar bir yıllık süre içerisinde yüzde 25 oranında getiri sağladı. Saat yatırımları yüzde 18, kol çantaları yüzde 15, şaraplar yüzde 10, mücevherler ise yüzde 6 oranında getiri sağladı.