5510 kanununa tabi olan memurlar dikkat: Emeklilik borçlanmasında ne yapacaklar?

5510 kanununa tabi olan memurlar dikkat: Emeklilik borçlanmasında ne yapacaklar?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre, memurlar emekliliklerinde sigortalılık sürelerini artırmak amacıyla geçmişteki çalışmalarını borçlanabilirler. Ancak, borçlanma yapacakları sürelerin tamamını borçlanmak zorunda

Memurlar emeklilik için gereken şartları sağlamak için Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet satın alma işlemi yapabilirler. Bu işlem genellikle borçlanma olarak adlandırılır. Borçlanma işlemi yaparak emeklilik için gerekli hizmet süresini tamamlamak mümkündür. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 41 hükmünde, 5510'a tabi memurların borçlanabilecekleri süreler belirtilmiştir. Bu süreler arasında askerlik hizmeti ve yedek subaylık eğitimi süresi, aylıksız izin süreleri, doğum borçlanması süresi gibi süreler bulunmaktadır.

5510'a tabi memurların emeklilik yaş grupları ise 5510 sayılı Kanun Madde 28 hükmünde açıklanmaktadır. Bu yaş grupları, sigortalının doğum tarihine ve sigortalılık süresine göre belirlenmektedir. Emeklilik için gerekli hizmet süresi ve emeklilik yaş grubu, memurların emeklilik planlarını yaparken dikkate aldıkları önemli faktörler arasındadır.

EKSİK SÜRELERİN TAMAMI BORÇLANACAK MI?

5510'a tabi memurlar, hizmet borçlanmalarını görevde bulunma şartı aranmaksızın herhangi bir zamanda yapabilirler. Emeklilik öncesi en az 6 ay önce yapılması zorunlu değildir, ancak emeklilik başvurusundan önce tamamlanması gerekmektedir. Borçlanma işlemleri için başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu'na veya bağlı bulunulan kurumlara yapılabilir. Borçlanma yapılacak sürelerin tamamının değil, işlerine yarayacak sürelerin borçlanılması mümkündür. Bu süreler arasında askerlik, yedek subay okulu, aylıksız izin, doğum borçlanması gibi süreler yer alır.

BORÇLANMA NE ZAMAN BAŞLAYABİLİR?

5510-kanununa-tabi-olan-memurlar-dikkat-emeklilik-borclanmasinda-ne-yapacaklar-tum-sureyi-borcl-1

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda, borçlanma yapma süresine ilişkin olarak en az 6 ay önceden yapılması gerektiği şeklinde bir hüküm yer almaz. Bu nedenle, memurlar borçlanma işlemlerini istedikleri zaman yapabilirler ve bu işlemi yapmak için memurlukta olmaları gerekmez. Borçlanma işlemleri görevde olunup olunmamasına ve emeklilik öncesi sürelere bağlı kalmaksızın her zaman yapılabilir. Kişilerin borçlanmaya karar verirken kendi emeklilik planlarına uygun bir şekilde planlama yapmaları önerilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.