2024 İçin Asgari Ücret Belli Oldu! Birçok Kişinin Beklentisinin Üzerinde

2024 İçin Asgari Ücret Belli Oldu! Birçok Kişinin Beklentisinin Üzerinde
Merakla beklenen 2024 yılı asgari ücret miktarı belli oldu. Bu miktar kimini memnun etti, kimini etmedi

2024 yılı için asgari ücret konusuna açıklık getirildi. Yüzde 40 artış yapılarak 15.680 TL olan asgari ücret zam bekleyenlerin sevindirecek.

Açıklamalara göre asgari ücret yapılan zamdan sonra 15.680 TL oldu. Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan ekonomik sıkıntılar asgari ücret artışında etkili oldu. Temmuz ayında yüzde 9.49, Ağustos ayında ise yüzde 9.09 enflasyon oranları yaşandı. Önümüzdeki 4 ay içerisinde ekonomi uzmanlarına göre aylık enflasyonun yüzde 8’in altına düşmeyeceği öngörülüyor.

Asgari ücrete yüzde 40 oranında zam bekleniyor

2024-icin-asgari-ucret-belli-oldu-bircok-kisinin-beklentisinin-uzerinde.png

Yıl sonu için düşünülen yüzde 58’lik enflasyon oranı asgari ücret belirlenmesinde etkili oldu. Bu sayede asgari ücretle çalışan vatandaşlar için yüzde 30 zam yapılması planlanıyor. Birde üzerine refah payı eklenince yüzde 40 oranında bir artış olacağı düşünülüyor. Bu sayede asgari ücret 15.680 TL olacak.

Bu defa sadece tek zam yapılacak

Daha öncesinde asgari ücrete iki kez zam yapılmıştı. Fakat 2024 yılı için asgari ücretlere tek sefer zam yapılacak. Yapılan plana göre asgari ücret için tek sefer zam yapılacağı düşünülüyor. Aralık ayı sonu itibarı ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılacak olan toplantı itibarı ile zam gerçekleştirilecek. 2024 yılı için asgari ücret zammı Ocak ayından önce belirlenmiş olacak. Yapılacak zamla beraber asgari ücret 15.680 TL olacağı düşünülüyor.