Almanya'da Hükümet ve Memur Sendikaları Zam Konusunda Anlaşmaya Vardı

Almanya'da Hükümet ve Memur Sendikaları Zam Konusunda Anlaşmaya Vardı

Almanya'nın en büyük memur sendikalarından birleşmiş hizmet sektörü sendikası ve memurlar birliği (dbb) tarafından yapılmış olan açıklama sonrasında kamu sektöründe işveren ve sendikalı çalışanların alacakları ücret artışlarına ilişkin 3 gün devam etmiş o

Almanya'nın en büyük memur sendikalarından birleşmiş hizmet sektörü sendikası ve memurlar birliği (dbb) tarafından yapılmış olan açıklama sonrasında kamu sektöründe işveren ve sendikalı çalışanların alacakları ücret artışlarına ilişkin 3 gün devam etmiş olan 3 tur müzakerelerinin başarısız bir şekilde bittiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, müzakerelerin dördüncü tura aktarıldığı tur da federal hükümet ile tek seferlik olmak üzere kamu çalışanlarına kademeli olarak 3.000 Euro ödenmesi ve ücretlerin %5,5 daha artırılması konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

Ödemelerin Bir Kısmı Haziranda Kalan İse Şubatta Verilecek

3.000 bin avronun ilk kısmı 1240 olarak haziran ayında kalan ise Şubat 2024' te kadar aylık 220 euro olarak ödeme yapılacak. Ayrıca maaşları Mart 2024 tarihinden itibaren ilk adım olarak €200 zam yapılacağı açıklandı. Anlaşmada 2 adım olarak maaşlara %5,5 zam yapılacağı ve ayda en az 340 zam garantisi olacak. Yapılan anlaşmanın bitiş süresi 2024'ün sonu olarak belirlendi.

Sendika taleplerinin istedikleri şekilde karşılanması için son aylarda grev yapmışlardı. En son 27 Mart'ta verdi ile demiryolu çalışanları sendikasının (evg) çağrısının sonrasında Almanya'da son 31 senenin en büyük 24 saatlik ulaşım grevi uygulayarak tren, uçak ve otobüs seferlerinin büyük bölümü durma aşamasına getirildi. Söz konusu olan anlaşma müzakerelerin 3 turunda da anlaşma olmamasının sonrasında tarafların tahkime gitmesi ve arabulucuların ücret artışlarına alakalı çözüm aramaya başlamasıyla tamamlanmış oldu. Almanya'da yapılan grev sonrası taraflar taleplerinin karşılanması sonrasında anlaşma yoluna gidildi. Yapılan anlaşma sonrasında maaşlara zam uygulaması iki kısım olarak gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.