Orta gelirliye 0.69 faizli konut kredisi

Orta gelirliye 0.69 faizli konut kredisi

0.69 faizli konut kredisi, orta gelir grubu için sunulacak ve bu kredinin temel şartları şunlar olacak: İlgili konut üzerinde başka bir evin bulunmaması gerekiyor, kredi kullanıcılarının son bir yıl içerisinde ev alacakları ilde ikamet etmiş olmaları gerekmektedir (3. bölge hariç), alınan konutun beş yıl boyunca satılmaması şartı bulunmakta, son bir yıl içinde konut alınan ilde başka bir ev alım-satım işlemi yapılmamış olması gerekmekte. Bu kredi yakın zamanda verilmeye başlanacak. Tüm detaylar.

Orta gelirliye 0.69 faizli konut kredisi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından sosyal medyada paylaşılan "Yeni Evim Kampanyası"na dair önemli bilgiler şöyle:

Kampanya tüm 81 ilde geçerli olacak ve ilk etapta 100 bin yeni konut satışı hedefleniyor. Konut bedelinin %10'u peşin olarak ödenecek, daha fazla ödemek isteyenler için bu mümkün olacak.

orta-gelirliye-0-69-faizli-konut-kredisi.jpg

Sadece sıfır konutlar kampanyaya dahil olacak. Bu, Emlak Konut Genel Müdürlüğü, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ve Türkiye Müteahhitleri Birliği projeleri ile diğer uygun projeleri kapsayacak.

Ödeme planı, %0.69 başlangıç faiziyle 15 yıl vadeli olacak ve taksitler hane gelirinin %40'ını geçmeyecek. Faiz oranı konut değerine göre %0.79 veya %0.99 olarak artacak.

Kampanyadan yararlanacak kişilerin 18 yaşını geçmiş olmaları ve bankalarca kredi kullanmalarının uygun görülmesi gerekiyor.

orta-gelirliye-0-69-faizli-konut-kredisi.webp

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla gibi büyükşehirlerde 1 yıl ikamet şartı aranacak.

Eğer hane içinde eşlerden birinin üzerine kayıtlı bir konut varsa, o hane kampanyadan yararlanamayacak; ancak 18 yaşını geçmiş, SGK'ya kayıtlı bireyler bu durumda dahi başvuru yapabilecek.

Konutlar, ölüm ve boşanma gibi zorunlu durumlar dışında ilk 5 yıl satılamayacak. Kampanyadan yararlanabilmek için son bir yıl içinde konut satışı yapılmamış olması gerekiyor.

orta-gelirliye-0-69-faizli-konut-kredisi.png

Projeye başvurular 16 Ocak itibariyle alınmaya başlanacak ve konut almak isteyenler, ilgilendikleri dairelerle birlikte bankalara başvuracak.

Başvuru için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Kampanya, tamamlanmış ve devam eden projeler ile yeni başlayacak projeleri kapsayacak.

Kura çekilişi olmayacak, konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar doğrudan kredi kullanabilecek. Miras yoluyla konut sahibi olan vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
11 Yorum