22.500 TL Emekli Maaşı Banka Promosyonu Hangi Banka Tarafından Veriliyor?

22.500 TL Emekli Maaşı Banka Promosyonu Hangi Banka Tarafından Veriliyor?

Emekli maaşı banka promosyonu ödemelerinde yukarı yönlü bir yükseliş bekleniyor mu? Bankalar promosyon tutarlarını neden ve ne kadar daha yükseltebilirler? Kaç banka emeklilere maaş promosyonu veriyor? Promosyon ödemeleri hangi aralıklarla neden artış gösterebilir? Bu süreçte emekliler promosyon haklarından yararlanmak için başvurularını hemen mi yapmalılar yoksa bir süre beklemeleri doğru mu olacaktır? Bankalar promosyonda üst sınırı nasıl aşıyor?

Emekli maaşı banka promosyonu ile ilgili başvurular, emeklilerin 9 günlük resmi bayram tatili öncesinde bankalara akın etmeleri ile devam ediyor. 25 Mart 2024 itibari ile kamu bankalarına yapılan başvurularda emekliler, maaşlarına göre 8.000 - 12.000 TL aralığında promosyon alma hakkı elde ettiler. Sonrasında 28 Mart 2024 itibari ile rekabete özel bankalar da dahil oldu.

Emekli maaşı banka promosyonu özel bankalar için 15.000 TL'nin üst sınır olarak belirlenmesine karşın, özel bankaların kendi aralarında girmiş oldukları rekabet dolayısı ile bu tutar chip para ve para puan gibi detaylarla arttırılabiliyor. Peki 30 Nisan 2024'ün son başvuru tarihi olduğu emekli promosyonları düşünülecek olursa, promosyon tutarları bankalar tarafından daha da arttırılabilir mi?

Bu sorunun yanıtı Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz tarafından verildi: "İlk olarak kamu bankaları en düşük emekli promosyonunu 8.000 TL olarak belirledi. Ardından rekabete, Cumhurbaşkanı'nın çağrısı üzerine özel bankalar da dahil oldu ve toplamda 19 banka emekli promosyonlarını yükseltti. Bankalar fon bulmak için Merkez Bankası'nna günlük borçlanıyorlar. Emekli maaşları ise bankaların ihtiyacı olan fonu borçsuz bir şekilde karşılamalarını sağlıyor. Bu nedenle promosyon ödemelerini %50 arttırarak 22.500 TL'ye yükseltebileceklerini tahmin ediyorum."

Emin Yılmaz sözlerine şunları da ekledi: "Emekliler her altı ayda bir maaşlarına zam dolayısı ile maaş farkı aldıkları için, bundan sonraki süreçte banka promosyonlarının da dönemsel olarak yukarı yönlü hareket edeceğini göreceğimizi düşünüyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.